مراقبت از پوست در برابر آفتاب

برای خیلی­ها مراقبت در برابر آفتاب به روزهای آفتابی تابستان محدود می­شود. اما هر روزی که در معرض آفتاب بگذرانید چه هوا آفتابی باشد و چه ابری، پوست به یک اندازه آسیب می­بیند. در این بخش راه­های مراقبت صحیح از پوست در برابر آفتاب ذکر می­شود.

آسان­ترین راه برای کاهش تماس با اشعه UV در سایه ماندن است. اما اگر قرار باشد در معرض آفتاب قرار گیرید باید چند نکته اساسی را رعایت کنید:

پوشیدن لباس آستین بلند

استفاده از ضد آفتاب

پوشیدن کلاه لبه­ دار

استفاده از عینک آفتابی

زمانی که بیرون از خانه هستید باید طوری لباس بپوشید که پوست بدن کاملاً پوشیده شده و تماس با UV را تا حد ممکن کاهش دهد. پوشیدن شلوار بلند، دامن بلند و لباس آستین بلند، کلاه لبه دار و عینک آفتابی نکاتی هستند که متخصصین برای کاهش آسیب­های پرتو آفتاب توصیه می­کنند.

بهتر است تا حد امکان کمتر در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرید، به­ ویژه بین ساعت 10 صبح و 4 بعد از ظهر. زیرا در این ساعات پرتو UV به بیشترین میزان خود می­رسد. به­ علاوه، همانطور که پیش از این گفتیم سطوحی مثل آب، شن و برف نور خورشید را بازتاب داده و شما را بیشتر در معرض UV قرار می­دهد. این پرتو از سطح آب هم عبور می­کند، پس هنگام شنا و لذت از خنکای آب هم ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید. بنابراین هنگام حضور در ساحل و یا در نواحی برفی حتماً لازم است مراقبت های لازم را در برابر آفتاب به عمل آورید.

استفاده از ضدآفتاب­ هم روش محافظتی دیگری در برابر آفتاب است. این محصولات تنوع زیادی دارند و به صورت لوسیون، کرم، ژل، اسپری و … ساخته می­شوند. همچنین محصولات آرایشی و مراقبتی هم در صورتی که حاوی ترکیبات ضد آفتاب باشند (مثل مرطوب کننده، رژلب، کرم پودر و …)، ضد آفتاب محسوب می­شوند . بنابراین در هنگام قرار گرفتن در معرض نور آفتاب روی محافظت این محصولات می­توان حساب کرد.

همواره هنگام برنزه کردن از انواع روغن­ها جهت تغییر رنگ پوست استفاده می­شود. از جمله این روغن ها می­توان به روغن نارگیل، روغن بادام زمینی و سایر روغن­های گیاهی اشاره کرد. مسئله این است که هیچ کدام از این روغن­ها اثر ضدآفتاب نداشته و حتی باعث تمرکز بیشتر نور خورشید در سطح پوست و آسیب بیشتر به پوست می­شوند. به­همین دلیل برای برنزه کردن پوست باید از روغن­­ها و لوسیون­ها دارای SPF استفاده کرد که علاوه بر حفظ رطوبت پوست، در مقابل آفتاب از پوست مراقبت می­کنند.

هنگام خرید ضدآفتاب چه نکاتی حائز اهمیت است و روش صحیح مصرف این محصول چیست؟

هنگام خرید ضدآفتاب به چند مورد زیر توجه کنید:

داشتن فاکتور محافظت در برابر نور آفتاب (SPF)

وسیع الطیف بودن ضد آفتاب (محافظت همزمان در برابر اشعه UVA و UVB)

مقاوم بودن ضدآفتاب در برابر آب

بهتر است ضدآفتاب هر 2 ساعت یکبار تمدید شود. چون بعد از این مدت به مرور کارایی خود را از دست می­دهد و دیگر خواص محافظتی برای پوست ندارد. برای این کار باید پوست با یک پاک­کننده مناسب تمییز و مجدداً ضدآفتاب روی پوست مالیده شود. در صورت تعریق زیاد و یا شنا کردن، لازم است دوباره ضد آفتاب تمدید شود.

درصورتیکه که اهل آفتاب گرفتن هستید بهتر است از پوست خود مراقبت و مدت زمانی که در آفتاب سپری می­کنید را کاهش دهید.